Rahat bir öğrencilik için Ev mi Yurt mu seçmeliyim?

Haliç Kız Yurdu, Sütlüce Kız Yurdu, Haliç Üniversitesi Kız Yurdu, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Kız Yurdu
Share

Rahat bir öğrencilik için Ev mi Yurt mu seçmeliyim?

Rahat bir öğrencilik için Ev mi Yurt mu seçmeliyim?

Üniversiteyi farklı bir şehirde okuma ve eve çıkma, yeni tecrübeler kazanmak hemen her gencin hayalidir. Hayatı gerçek anlamda tecrübe etme, bağısız olma doğal olarak her gencin hayalidir. Ancak her işin olduğu gibi bağımsızlığın bir bedeli vardır.

İlk karşılaşılan zorluk mutfak işleri yemek yapma bulaşık yıkama gibi işler eskiden hazır ve sizin düşünmenize bile gerek kalmadan hal edilen işler artık günlük mecburiyetler haline gelmiştir.

Bir de bu işlere Temizlik, çamaşır gibi işler eklenince Öğrenciye değil sosyalleşme için vakit ayırmak derler için dahi çok kısa bir zaman kalacaktır.

Tüm bunların üzerine birde maddi külfetler eklenince öğrenci için geriye maddi külfeti çok yüksek olacak olan Rezidans dışında öğrencilerin seçeneği devlet veya özel Öğrenci Yurtlarıdır.

Ancak devlet yurtları ucuz olmasına rağmen yer bulma sorunu, Hizmet kalitesinin görece düşüklüğü gibi etkenlere bakınca Özel yurtlar genellikle makul fiyatları ve görece yüksek standart hizmetleri ile öğrencilere rahat bir öğrencilik ortamı sunar.

Yurt Seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Yurt seçimi ilk bakışta basit bir işlem gibi görünse de Öğrencilik hayatınızı etkileyecek en önemli etkendir.

Seçiminizi etkileyecek önemli kriterlerden bazıları,

Konum:

Kaldığınız yurt okulunuza yakın mümkünse yürüme mesafesinde vay az ulaşım aracı kullanarak ulaşılabilir olmalı. Böylece vakitten ve zamandan tasarruf edersiniz.

Güvenlik:

Kaldığınız yurtta mutlaka güvenlik önlemlerinin alınmış olmalı.

Temel Hizmetler:

Etüt odası, yemekhane, çamaşırhane, dinlenme odası, ibadethane, vaizlik, depo alanı gibi temel ihtiyaç alanları bulunmalıdır.

Kurallar:

Yurt kuralları açık ve anlaşır olmalı ve kurallar kişiye göre değişmemeli. Böylece giriş çıkış saatleri gibi konularda sorun yaşamazsınız.

Ödeme :

Elbette ki ödeme şartları, hizmet iptali gibi konuların yer aldığı sözleşmelerin dikkatle okunması ve anlaşılmayan kısımlar için açıklama istenmesi hayati konuların başında geliyor.

 Son Not:

Yukarıda belirtildiği gibi yurt seçimi öğrencilik hayatınızı ve öğrencilik hayatınız ise geri kalan hayatınızı etkileyecek en önemli etkenlerden başında gelir.

FTA Kız Yurtları Yurt hayatınızı mutlu ve konforlu geçmesi için Profesyonel kadro ve amatör ruhla hizmet veriyor.

Post A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *